Bilgilendirme

Fide Ne İşe Yarar ?

Bitkinin tohumdan çıkarak 3-4 yaprak olma seviyesine gelmesiyle oluşan fideler, üreticilere büyük bir kolaylık sağlar.

Sebzecilikte tarla ve seraya dikim yapmak üzere, viyol içerisinde torf vermikülit karışımı ile tohumdan ekim yapılıp 10-20 cm boyun da yetiştirilmiş bitkiye fide denir.

Fidelikte kontrollü ortamda yetiştirilip sonrasında tarla veya seraya ekilen fideler; yetiştiriciye çok fazla fayda ve avantaj sağlar. Bu avantajlardan kısaca bahsedecek olursak şu şekildedir.

FİDENİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Erkencilik: Yetişme zamanlarını fideliklerde tamamlayan fideler, tohumu seraya ya da tarlaya ekilen aynı tür bitkiye göre daha hızlı gelişir ve normal bir tohumdan çıkacak bitkiye göre 30-50 gün arasında daha erken ürün verirler.

Tohumdan Tasarruf: Normal şartlarda yapılan doğrudan ekimde, birim alana gerekenden fazla tohum atılması, tohum maliyetlerinin artmasına neden olur. Fide ile üretimde ise, ihtiyaç duyulan fide kadar tohum kullanıldığı için tohumdan tasarruf edilir.

Zaman ve Arazi Tasarrufu: Bitkilerin yetiştirme süresinin kısalmasıyla, arazinin boş kaldığı dönem artar. Bu dönemlerde başka ürünler yetiştirilerek normal şartlara göre daha çok verim alınabilir.

Homojen Üretim: Doğrudan üretimde, ekilen tohumların bir kısmı sıcaklık, tohumun derinde ya da  yüzeyde kalması gibi farklı nedenlerden dolayı çimlenmeyerek o bölgelerin boş kalmasına neden olur.

Fide ile yetiştiricilikte, mevcut olan alanın tamamına fide ekildiği için, bu alanların boş kalması söz konusu değildir.

Sağlıklı Üretim: Fidelerin yetiştirilmesi veya fidelerin ekimi öncesinde sağlıklı ve kaliteli fideler seçilerek üretim yapılır.

Enerji Tasarrufu: Sera yetiştiriciliğinde doğrudan tohum ekimi yapılması durumunda, sera daha fazla süreli ısıtılmak zorundadır. Fide ile üretimde ise, seranın ısıtılma süresi düşer ve bu sayede enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Verim Arttırıcı ve Erkenciliği Uyarıcı: Fideliklerde bitkilere yapılan özel uygulamalarla, bitkilerin hastalık, soğuk ve sıcak dayanımlarının arttırılmasının yanında; takviye ışıklandırmalarla bitkinin veriminin çoğaltılmasına ek olarak, erkencilik özelliği de ilave edilir.